Historie

AudioStory vzniklo v roce 1991 jako zcela průkopnický projekt na poli vydávání audioknih. Zaměřilo se výhradně na produkci nahrávek beletrie pro děti i dospělé. V té době tak vyplnilo znatelnou mezeru na trhu, kdy firma Supraphon po určitou dobu nepokračovala v edici mluveného slova, kterou tam po léta vytvářel režisér Jiří Šrámek a Radioservis (vydavatelství Českého rozhlasu) se ještě nezrodil.

AudioStory pro svou produkci zvolilo široký dramaturgický záběr, aby si vybral opravdu každý. Klíčem k výběru pro natáčení byla čtenářská oblíbenost titulu v knižním vydání. Zvoleným nosičem byla audiokazeta. Inspiračním zdrojem kanadská a americká praxe poslouchání knih na audiokazetách. Motivací láska k rozhlasové tvorbě a osobní zkušenosti i kontakty v tomto oboru, kterými disponovala majitelka a producentka vydavatelství – PhDr. Jindřiška Nováková.

AudioStory založila jako malou, rodinnou firmu, jejíž prestiží je vytvářet soukromý zlatý fond zvukových nahrávek četby, určený pro milovníky literatury a uměleckého slova na mikrofon z řad zdravých i zdravotně handicapovaných lidí. Obklopila se tvůrčím týmem, který měl rovněž cenné zkušenosti s uměleckou tvorbou na poli mluveného slova v rozhlase, ať už šlo o režiséry, dramaturgy, nebo hudební redaktory. Tým se v průběhu let obměňoval a omlazoval a majitelka značky AudioStory se postupně stala z producentky a hlavní dramaturgyně také režisérkou mnohých audioknih. Tato práce ji velmi naplňuje a přináší radost. Stále miluje AudioStory jako své třetí dítě.

„AudioStory uvádí“… se ozývá na úvod většiny „knížek do ucha“ už desítky let. Od roku 2006 spolupracovalo AudioStory s vydavatelstvím Popron Music. Nabídlo mu v exkluzivní licenci své nahrávky pro reedice na CD. Vytvořilo si novou image, modernizovalo dramaturgický výběr, získávalo mladé herce… A nadále natáčelo nové tituly, vytvářelo nové projekty. Vstoupilo do nové vlny svého vývoje.

Od roku 2010 AudioStory spolupracuje s knižními nakladateli. Vznikly krásné nahrávky audioknih z produkce nakladatelství Portál, Argo, Motto, Vyšehrad. A právě nakladatelství Vyšehrad se stalo pro AudioStory novým, dlouhodobějším partnerem na poli vydávání mluveného slova a audioknih.

Kromě toho AudioStory i nadále vydává projekty mluveného slova a audioknih výhradně ve vlastní produkci.

V roce 2011 vstoupila firma také na elektronický trh a nabízí své tituly pro stahování prostřednictvím několika webových portálů (audioteka.cz, audiolibrix.sk, supraphonline.cz, bontonline.cz, kosmas.cz, alza cz., wooky.cz a další)

Od roku 2014 je AudioStory zakládajícím členem Asociace vydavatelů audioknih.

Od roku 2015 Jindřiška Nováková externě produkuje a režíruje audioknihy pro děti v nakladatelství Albatros Media. Vznikla už celá plejáda úspěšných titulů v podání atraktivních herců a hereček.

V roce 2016 byla nominována Lenka Vlasáková v kategorii Nejlepší herečka za četbu titulu Želary – Jozova Hanule v soutěži Audiokniha roku (za rok 2015). Získala 2. místo. Rovněž byla nominována audiokniha pro děti s názvem Lentilka pro dědu Edu/Trenky přes kalhoty v podání Martina Dejdara a Barbory Hrzánové. Obdržela 3. místo.

V roce 2015 byla založena obchodní společnost AudioStory s.r.o.

AudioStory má svoje webové prezentační stránky na adrese: www.audiostory.cz

AudioStory má svoji propagační stránku na YouTube, kde si lidé mohou poslechnout dlouhé ukázky z audioknižní produkce tohoto vydavatelství. Návštěvnost čítá téměř dva milióny zájemců.AudioStory © 1991-2018

Partneři: Nakladatelství Argo | Nakladatelství Vyšehrad | Nakladatelství Portál | Deník Knihy

Stránky: Miroslav Hařovský