Jarda Červenka

Hurikán a jiné povídky

Čte:

Jan Tříska

Lékař a vědec Jarda Červenka je Čechoameričan, píšící anglicky. Jeho povídky vyhrávaly americké literární soutěže. Do angličtiny přeložil také např. básně Jaroslava Seiferta. Díky své cestovatelské vášni, zachycuje ve svých prózách duši lidí různých kontinentů a kulturní kolorit. Jeho příběhy mají silný citový náboj a jejich hrdinové jsou vykresleni se smyslem pro podstatný detail. Vybrané povídky z Ruska, Afriky i Ameriky Vám předkládáme v českém překladu. Z knihy Mal d´Afrique jsme vybrali povídky: Hurikán, Utonulá ve Staryku, Jezero Naivasha, Nejlepší čas života. V roce 2000 je pro AudioStory neopakovatelně načetl Jan Tříska (audiokniha tehdy vyšla pod názvem Nejlepší čas života a jiné povídky). Nyní si je po delší době můžete opět poslechnout v reedici.

Jaroslav Červenka (*1933)
Po plavecké kariéře studoval lékařskou fakultu UK v Praze. Později byl zaměstnán v Akademii věd, v laboratoři plastické chirurgie Prof. Buriana. Zájem o genetiku a vrozené vady ho přivedl do Spojených států, kde strávil dva roky (1965-67) na minnesotské univerzitě jako Visiting Professor. Po roce v Praze, při ruské invazi, odešel s manželkou Alexandrou, synem Vojtou a kamarády do Evropy. Po měsíci v Belgii se vrátil do Minnesoty, kde se narodila dcera Tereza, a kde na minnesotské univerzitě založil cytogenetickou laboratoř. V roce 1977 byl jmenován řádným profesorem a v roce 1980 získal druhou profesuru v Institutu lidské genetiky. Publikoval knihu o chromozómech u rakovin a leukémií a 120 vědeckých prací. V Čechách byl dvakrát poctěn medailí Řehoře Mendla za práci na poli genetiky. Beletrii začal psát počátkem devadesátých let minulého století. Píše anglicky. Používá umělecké jméno Jarda Cervenka. Jeho povídky vyhrály literární soutěže World Worth, Blue Jacket Prize, Explorations 1998 a Boston Review Fiction Prize. První kniha, sbírka povídek „Mal d´Afrique“ vyhrála cenu Minnesota Voices, a druhá sbírka povídek „Revenge of Underwater Man“ byla oceněna prestižní Richard Sullivan Prize. V roce 2000 Červenka obdržel členství v PEN (American Center) a Franz Kafka Award and Medal od European Circle „Franz Kafka“. Rád cestoval, do Jižního Pacifiku, Afriky (hlavně západní), Jižní Americy a Asie. Žil v Keni, Nigerii a Japonsku

Jan Tříska (*1936 - †2017)
Populární český herec, který si získal mnoho příznivců pro své expresivní herectví. V letech 1959-1965 byl členem činohry Národního divadla v Praze, v letech 1965-1972 Divadla Za branou, 1974-1977 Městských divadel pražských. V roce 1977 emigroval a působil v USA, kde se herecky rovněž prosadil. V 60.letech byl spřízněn s poetikou režiséra Otomara Krejči, v jehož inscenacích ztvárňoval postavy mladých rozervaných hrdinů, hledajících smysl lidského bytí. Vynikl jako Romeo, Oidipus i Causy. Nezapomenutelné jsou jeho postavy v Čechovových hrách. V TV je znám mimo jiné ze seriálu F.L.Věk, uplatnil se též v dabingu, například propůjčil hlas J.P.Belmondovi. Proslavil se také rolemi ve vynikajících filmech Lidé z maringotek, Romance pro křídlovku a Radúz a Mahulena. Od roku 1989 opět spolupracoval s českým filmem. Vytvořil hlavní role ve filmech Obecná škola a Řád, a dále hrál např. ve filmech Želary, Jedna ruka netleská, Horem pádem, Šílení, Po strništi bos. V divadelní hře Král Lear na Letních shakespearovských slavnostech byl v roce 2002 jeho výkon v hlavní roli oceněn Cenou Alfréda Radoka. Zemřel v roce 2017 v Praze po tragickém pádu z Karlova mostu.

Překlad: Pavla Hainzová
Redakční úprava, výběr textu a režie: Jindřiška Nováková
Hudba: Petr Mandel
Zvuk: Ladislav Reich
Natočeno v Českém rozhlase Regina Praha 
Mastering: studio AION Praha
Ilustrace na obálku: Dan Verner © 2023
Grafický design: Kateřina Urbanová © 2023
Úvodní ohlášení přečetl Saša Rašilov v roce 2023
MP3 Download, celková stopáž   1hodina 49minut

Obchod:

Alza Audioteka Audiolibrix

AudioStory © 1991-2018

Partneři: Nakladatelství Argo | Nakladatelství Vyšehrad | Nakladatelství Portál | Deník Knihy

Stránky: Miroslav Hařovský