Fannie Flaggová

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe

Čte:

Martina Hudečková

Audiokniha Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe. Autorka Fannie Flaggová, čte Martina Hudečková.

Americký bestseller poprvé exkluzivně v českém vydání!

„Ten den, kdy Idgie Threadgoodeová a Ruth Jamisonová otvíraly svou kavárnu Whistle Stop Cafe, se městečko proměnilo k lepšímu. Bylo to za dob velké hospodářské krize a v jejich kavárně si mnozí z nás připadali jako doma. Mohli jste si dát vajíčka, kukuřičnou kaši, slaninu, smaženou šunku, kávu a úsměv za 25 centů. Ruth byla to nejroztomilejší děvče, které jste kdy mohli potkat. A Idgie? Byla charakter, to se musí nechat. Nezažili jste nikoho tvrdohlavějšího. Ale jak si někdo mohl myslet, že zabila toho chlapa, to vážně nechápu.“

Evelyn se v pečovatelském domě Růžové terasy setkává se starší dámou, paní Threadgoodeovou, která jí vypráví poutavý příběh mnohaletého přátelství a fascinující cesty životem, jehož poselství Evelyn přijímá za své, a konečně vezme svůj život do vlastních rukou...

Podle knihy natočil režisér Jon Avnet v roce 1991 slavný film Smažená zelená rajčata nominovaný na Oscara a Zlaté glóby v několika kategoriích - s Kathy Bates, Jessicou Tandy, Mary Stuart Masterson a Mary – Louise Parker v hlavních rolích.

FANNIE FLAGGOVÁ
Fannie Flaggová (*1944) je americká spisovatelka, scénáristka a herečka. Narodila se jako Patricia Neal. Její kariéra začala již v páté třídě, kdy napsala a režírovala svou první hru s názvem The Whoopee Girls, ve které si i zahrála. Od té doby se nezastavila. V devatenácti letech začala psát a produkovat televizní speciály a později psala pro pořad Candid Camera, ve kterém též vystupovala. Prosadila jako herečka a spisovatelka v televizi, filmech a divadle. Zahrála si např. ve světoznámém filmu Pomáda (1978). V témže roce zvítězila se svou povídkou na Festivalu spisovatelů v Santa Barbaře. Je autorkou bestsellerů Daisy Fay and the Miracle Man (1981); Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe (1987); Welcome to the World, Baby Girl! (1998) ; Can´t Wait to Get to Heaven (2006). V roce 2020 jí vyšla kniha The Wonder Boy of Whistle Stop, která volně navazuje na Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe.

Její scénář k filmu Smažená zelená rajčata (1991) byl nominován na Oscara a Americkou Cenu spisovatelů a získal vysoce uznávanou cenu Scripters Award. Fannie Flaggová žije v Alabamě a v Kalifornii.

MARTINA HUDEČKOVÁ
Martina Hudečková (*1964) je česká herečka a dabérka. Dcera divadelního režiséra Václava Hudečka vystudovala Pražskou konzervatoř, poté byla třináct let členkou souboru Divadla Jiřího Wolkera, následně působila v pražské Redutě nebo v divadle Skelet Pavla Trávníčka, hostovala také v Divadle Bez zábradlí. V televizi začala hrát ještě v době studií. Objevovala v pohádkách a v pořadech pro děti. Hrála např. ve filmu Podivná přátelství herce Jesenia (1985), či v televizních filmech a seriálech např. Křídlovka pro Majoránka (1985) , Cirkus Humberto (1988), Swingtime (2007), Habermannův mlýn (2010), Škoda lásky (2013), Krejzovi (2018-2019) ad. Vedle divadla je hlavní doménou Martiny Hudečkové dabing, v němž patří mezi nejobsazovanější herečky. Několik let například dabovala jednu z hlavních postav (Kelly) v seriálu Beverly Hills 90210. Jejím hlasem promlouvá Renée Zellweger. Za nadabování postavy Bridget Jonesové ve filmu Dítě Bridget Jonesové získala v roce 2017 cenu Františka Filipovského. V posledních letech se též věnuje načítání audioknih.

FRIED GREEN TOMATOES AT THE WHISTLE STOP CAFE © 1987 by Fannie Flagg. All 
rights reserved
Původní překlad Michaela Ponocná © 2021, All rights throughout the world 
reserved to Fannie Flagg
Režie, záznam zvuku a střih Daniel Tůma
Výsledná postprodukce a mastering Martin Dušek
Hudba Karpof Brothers
Grafický design Jan Šavrda
Natočeno ve studiu KARPOFON (AudioStory)
Vydalo AudioStory s.r.o. – ℗ © 2022

Obchod:

Audioteka

AudioStory © 1991-2018

Partneři: Nakladatelství Argo | Nakladatelství Vyšehrad | Nakladatelství Portál | Deník Knihy

Stránky: Miroslav Hařovský