Chalíl Džibrán

Prorok, Zahrada Prorokova

Čte:

Josef Somr, Jan Potměšil

Básnické prózy významného libanonského spisovatele Chalíla Džibrána (1883-1931), které se proslavily po celém světě svým poselstvím lásky a moudrosti. V jejich kořenech je učení církve maronitské – větve křesťanské tradice. S filosofickou hloubkou a poetickým stylem autor v Proroku i v Zahradě prorokově poodhaluje tajemství základních lidských hodnost. Zaměřuje se na vše podstatné mezi lidským zrozením a smrtí. Zamýšlí se nad mezilidskými vztahy i vztahem člověka k přírodě. Jeho jímavé reflexe nás přímo nutí samostatně přemítat nad přesahy života. Pak v nás tyto básnické prózy mohou zanechat hluboké stopy.

Prorok byl napsán v originále v angličtině (teprve jeho autorizovaný překlad je v arabštině) a v přeplněném kostele Sv. Marka v New Yorku byl veřejně předčítán hercem Davenportem. Toto dílo je opravdu jako stvořené k naslouchání. Interpretace text povznáší, prosvětluje a dává mu možnost neopakovatelného působení.

Po veřejném předčítání Proroka vyhledala autora Barbara Youngová. Jejich vztah přerostl v hluboké přátelství a v posledních sedmi letech Džibránova života mu byla Martou i Marií. Po Džibránově smrti to byla ona, která uspořádala z dochovaných rukopisů Zahradu prorokovu. Vzniklo tak volné pokračování už slavného Proroka. Původně bylo koncipováno jako druhý díl trilogie, který je věnován převážně vztahu člověka k přírodě.. Třetí díl, který se měl zabývat vztahem člověka k Bohu, už bohužel nevznikl.

Použitý překlad: Boris a Eliška Merhautovi
Scénář a režie: Jindřiška Nováková
Hudba: Jaromír Klempíř
Natočeno ve studiu Českého rozhlasu Regina Praha
Záznam zvuku, střih, mixáž a mastering: Milan Mošna
3 audio CD, reedice 1CD ve formátu MP3, celková stopáž: 171:48 minut
℗ a © 1998,2008,2013 AudioStory
V roce 2013 vyšlo v koprodukci s nakladatelstvím Vyšehrad s.r.o.

Obsah:

1. Prorok - Příjezd lodi   
2. Promluvy Proroka I.
3. Promluvy Proroka II.
4. Prorok - Rozloučení 
5. Zahrada Prorokova I.
6. Zahrada Prorokova II.
7. Zahrada Prorokova III. 
8. Zahrada Prorokova IV.
9. Zahrada Prorokova V.

Obchod:

Supraphonline Alza Audiolibrix Audioteka Kosmas

AudioStory © 1991-2018

Partneři: Nakladatelství Argo | Nakladatelství Vyšehrad | Nakladatelství Portál | Deník Knihy

Stránky: Miroslav Hařovský